Forum Pogoria IV Strona Główna


Pogoria IV
forum regionalne
Odpowiedz do tematu
WŁOSY
nickU
Administrator


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 336
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Przetłuszczanie, kruchość, łupież i łysienie

Skłonność do łysienia jest dziedziczna i uwarunkowana rasowo (najwcześniej łysieją ludzie biali).


Wypadanie włosów często poprzedza ich przetłuszczanie się i łupież. Warto więc pamiętać, że do mycia tłustych włosów nie należy używać gorącej wody i silnie wysuszających szamponów. Pod ich wpływem gruczoły łojowe skóry głowy pracują intensywniej. Najlepiej spłukać głowę na samym końcu zimną wodą (aby zamknąć łuski włosowe i nadać włosom połysk). Włosy można myć codziennie, stosując bardzo delikatne szampony. Najlepsze są z wyciągami ziołowymi. Zioła obniżają aktywność gruczołów łojowych. Pozostawiają na powierzchni włosa substancje "wyłapujące" nadmiar tłuszczu. Działają antybakteryjnie.

Doskonałe rezultaty daje regularne płukanie włosów w mocnych naparach ziół. Do włosów jasnych najlepszy jest koszyczek rumianku, do ciemnych - kora dębu. Efekt puszystości uzyskamy, stosując balsamy i pianki przeznaczone do układania włosów tłustych. Specyfiki te powlekają włos filmem, który ma zdolność pochłaniania tłuszczu.

Łupież, gnębiący 30-70 procent ludzi w tzw. krajach uprzemysłowionych, nie jest chorobą. Raczej nieestetyczną dolegliwością, polegającą na nadmiernym złuszczaniu komórek powierzchniowej warstwy naskórka na głowie. Pozlepiane, złuszczone komórki w postaci drobnych płatków obsypują się na ubranie, zwłaszcza podczas rozczesywania włosów. Istnieje kilka chorób, które dają podobne objawy, np. łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca, i te wymagają interwencji lekarza.

Powstawaniu "zwykłego" łupieżu, poza skłonnością uwarunkowaną genetycznie, sprzyja suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem, farbowanie i lakierowanie. Objawy nasilają się zimą, kiedy nosimy czapki i przebywamy w bardzo suchych pomieszczeniach. Także stres może spowodować wystąpienie łupieżu. Pozbycie się go jest proste. Wymaga tylko częstego, regularnego mycia włosów szamponem przeciwłupieżowym i cierpliwości. Wiele osób, które nie uzyskują efektu po kilku myciach, stwierdza: "ten szampon jest do niczego" i zastępuje go innym. Po zmianie szamponu rzeczywiście często następuje poprawa, ale nie dlatego, że ten drugi jest lepszy. Po prostu zaczyna działać środek przeciwłupieżowy. Wszystkie szampony przeciw-łupieżowe mają takie same składniki podstawowe, np. siarczek selenu, pirithion cynku, kwas salicylowy lub siarkę. Specyfiki te bardzo drażnią oczy. Jeśli dostaną się pod powieki, należy oczy dokładnie przemyć.

Gnębiącym wielu mężczyzn kłopotem z włosami jest ich brak. Łysienie u mężczyzn jest wynikiem działania układu hormonalnego. Przyspieszają je czynniki środowiskowe, przede wszystkim zanieczyszczone powietrze, oraz nieustanny stres. Najwcześniej zaczyna ubywać włosów nad czołem i na czubku głowy.
Łysina typu dziedzicznego (łysienie androgenowe typu męskiego lub żeńskiego), to najczęstsza przyczyna utraty włosów, dotycząca od 30 do 40% kobiet i mężczyzn. Łysienie typu dziedzicznego, tak na prawdę nie jest chorobą, ale naturalnym stanem spowodowanym pewną kombinacją genetyczną, poziomem hormonów i procesem starzenia. Utrata włosów zaczyna się najczęściej w wieku 20, 30 lat, jednak u kobiet zmiany są wyraźniejsze po okresie menopauzy. Okazuje się, że pod wpływem jednej z odmian testosteronu -męskiego hormonu płciowego, zachodzą zmiany we wzroście włosów, objawiające się krótszymi, cieńszymi lub zminiaturyzowanymi włosami. Wzrost włosów, na określonych częściach czaszki, może być całkowicie zatrzymany, tak powstaje typowy wzór łysienia. Naukowcy stwierdzili, że geny (pochodzące od obojga rodziców) odpowiedzialne za poziom odpowiednich hormonów i ogólna podatność włosów na wypadanie, w równym stopniu odpowiadają za powstawanie łysiny dziedzicznej.
Według genetycznej teorii cech związanych z płcią geny odpowiedzialne za dziedziczenie cech sprzężonych z płcią mieszczą się w chroosobie X określającym płeć. Łysienie jest przenoszone w chromosomie X. Kiedy chromosom X noszący "chorobę" łysienia łączy się z drugim chromosomem X "zdrowym", to tendencja do normalności obecna w zdrowym chromosomie X znosi "chorobę" i powstaje żeński potomek nie naznaczony chorbami związanymi z płcią. Wyjątkowa sytuacja powstaje, kiedy kobieta odziedziczyła oba przenoszące chorobę chromosomy X. Wówczas będziemy mieli rzadki przykład łysiny u kobiet.
Wynika z tego, że u wszystkich mężczyzn, którzy posiadaja chromosom X noszący cechę związaną z płcią, cecha ta pjawi się, ponieważ chromosom Y nie zniesie jej. Można także przyjąć, że kobieta posiadająca strukturę składającą sie z dwóch chromosomów X jest głównym nosicielem takich cech, jak daltonizm, hemofili i łysina, które występują głównie u mężczyzn. Stąd tak wielu jest łysych mężczyzn, a mało łysych kobiet.

Łysienie typu dziedzicznego jest diagnozowane na podstawie charakterystycznego wzoru łysiny i historii podobnego typu chorób wśród członków rodziny. W większości przypadków dalsze testy nie są konieczne.

Żadne tzw. cudowne maści i płyny nie spowodują odrastania włosów na łysinie. Są jednak substancje, które zmniejszają wypadanie włosów. Słynny stał się np. parę lat temu wyciąg z czarnej rzodkwi. Od kilku lat znany jest w Polsce lek Regaine w postaci szamponu i płynu do wcierania w skórę.

Zapobieganie
Jeżeli zaobserwujesz u siebie łysienie typu żeńskiego lub męskiego możesz zapobiec dalszej utracie włosów stosując preparaty zawierające minoksydyl lub finasteryd. Minoksydyl może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety a finasteryd wyłącznie przez mężczyzn.

Minoksydyl jest roztworem, który stosuje się dwa razy dziennie nakładając na skórę głowy. U większości osób obserwuje się poprawę w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia terapii, a po 4 do 8 miesiącach 30% osób ma na tyle długie włosy, że można je czesać. Wyniki stosowania są lepsze u młodszych osób, które dopiero zaczynają tracić włosy.
Uwaga! Jeżeli przestaniesz stosować minoksydyl prawdopodobnie stracisz wszystkie włosy utrzymane lub odzyskane dzięki terapii.

Finasteryd jest dostępny w postaci pigułki. Jego działanie polega na zablokowaniu syntezy odmiany testosteronu, która wywołuje zmiany we wzroście włosów. Ta sama substancja, ale w większych dawkach, jest stosowana w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Według badań finasteryd w 99% zapobiega wypadaniu włosów u mężczyzn z łysieniem typu męskiego i dwóm trzecim badanych wyrastają nowe włosy. Podobnie, jak w przypadku minoksydylu, korzyści ze stosowania finasterydu szybko zanikają po jego odstawieniu. Dodatkowo, w niewielkiej grupie mężczyzn stosujących ten preparat wystąpiły zaburzenia funkcji seksualnych.

Reklamowane są najróżniejsze kremy, olejki i mieszanki ziołowe na wypadanie włosów, jednak tylko działanie minoksydylu i finasterydu zostało potwierdzone. Niektóre środki dostępne bez recepty mogą podrażniać skórę głowy i zwiększyć utratę włosów.

Leczenie
Minoksydyl i finasteryd mogą zapobiegać wypadaniu włosów i pobudzać ich wzrost. Jednak efekt w każdym przypadku jest dość nieprzewidywalny.

Można nosić tupeciki i peruki, ale dostępne są też zabiegi chirurgiczne.

W grudniu ubiegłego roku zarejestrowano w USA doustny lek przywracający ludziom łysym włosy! Długie prace badawcze, poprzedzające rejestrację owego preparatu, wykazały, że po mniej więcej sześciomiesięcznej kuracji (w grupie mężczyzn w wieku od 18 do 41 lat) u 50 proc. pacjentów włosy odrosły, po dłuższym stosowaniu - u 70 proc. W odosobnionych przypadkach (3-4 proc.) lek powodował obniżenie potencji. Problem ten ustępował po odstawieniu leku. Młodym kobietom, które cierpią na przerzedzenie włosów, specyfiku tego się nie poleca, ponieważ wypadanie włosów bardzo rzadko ma u nich podłoże hormonalne. Ponadto może spowodować uszkodzenie płodu w przypadku zajścia w ciążę w czasie kuracji. W USA lek nosi nazwę Propecia, dawka miesięczna kosztuje ok. 50 dolarów. Podobno wkrótce ma być w Polsce.

Czy są inne sposoby pozbycia się łysiny? Od lat znane są przeszczepy włosów. Najnowocześniejszą metodą jest tzw. mikrotransplantacja włosów.

Na koniec o prostej metodzie wybawiającej panów ze zmartwień spowodowanych łysieniem. Obecna moda lansuje włosy kilkumilimetrowej długości, a nawet ogoloną głowę. Wesoly

Wypadanie włosów może być też spowodowane zabiegami stylizacyjnymi, jak prostowanie, farbowanie włosów, trwała, noszenie fryzur „męczących” włosy. Chociaż nie są to przyczyny łysienia androgennego, ale mogą prowadzić do wypadania włosów i nie powinny być kontynuowane.


Co o tym sądzicie??
/Trzeba było poświęcić troche czasu na zebranie dla Was tego materiału, więc jakiś komentarz mi się należy/ Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
FRYZJER
mili
postsierżant


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 245
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dąbrowa Górnicza

Macie namiary na jakiegoś dobrego fryzjera w okolicy??


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wenus
młodszy postuś


Dołączył: 27 Sie 2005
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dabrowa Górnicza

Polecam salon fryzjerski ALLEGRO w centrum Dąbrowy Górniczej (obok zlikwidowanego kina Ars). Ceny przestępne , obsługa miła. Można tam wykonać również zabiegi kosmetyczne.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
nickU
Administrator


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 336
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

a co jest teraz w modzie? Jezyk


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
M4teusz Sob3k
postsierżant


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: my się znamy?

Miniówki Jezyk Laughing nie no joke Wesoly


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
WŁOSY
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu